A fogpótlás területén igazi áttörést hoztak a fogászati implantátumok, melyek a mai modern fogászati technikákkal párosítva tökéletes megoldást kínálnak a fogvesztés problémájára. És bár egyre szélesebb körben alkalmazzák őket, még mindig nagy bizonytalanság és sok tévhit él a köztudatban velük kapcsolatban. Most választ adunk a leggyakoribb kérdésekre.
1. kérdés: Miért jobbak a fogászati implantátumok, mint a hagyományos híd?
Ha egyszerű híddal oldják meg a foghiány pótlását, akkor a hiányzó fog(ak) melletti fogak lesznek a híd tartópillérei, ehhez pedig le kell azokat csiszolni. A fogászati implantátum esetében azonban nem szükséges az ép fogakat feláldozni. Hiszen az egy foggyökeret helyettesítő, titánból készült csavar, amely az állkapocscsontban rögzül. A kiválasztott fogpótlás pedig – amely lehet korona, híd vagy akár teljes fogsor is – erre a mesterséges gyökérre kerül.
2. kérdés: Mennyire fájdalmas a fogimplantátumok beültetése?
A fogimplantátumok behelyezése szájsebészeti műtét során történik. Melyet legtöbbször helyi érzéstelenítésben végeznek, de előfordul, hogy szerencsésebb választás az éber szedálás, esetleg az altatás. A VitalEurope-nál jól tudjuk, hogy sokan a kellemetlenségek miatt rettegnek a fogorvosi széktől, ezért nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy valóban fájdalommentes legyen a kezelés, és még az érzéstelenítő injekció beadásakor se szisszenjen fel a páciens. Utána sem kell elviselhetetlen kínoktól tartani: egy kis hideg borogatás, 1-2 szem fájdalomcsillapító, és el is felejthetjük, hogy milyen beavatkozáson estünk át. Korábbi cikkünkben bővebb információt is talál az implantátum beültetéséről.
3. kérdés: Miért tarthat több hónapig, mire a páciens megkapja a végleges fogpótlást?
Az implantációs fogpótlás három részből áll: az implantátumra kerül egy úgynevezett felépítmény, amely majd a fog(ak) látható részét helyettesítő koronát vagy hidat tartja. Utóbbiak elkészítése a lenyomatvételtől számítva csupán 5–10 napot vesz igénybe, tehát nem ez a folyamat hosszadalmas része. A fogimplantátum ritkán terhelhető azonnal. Általában ahhoz, hogy tartós legyen, és stabilan tartsa a pótlást, meg kell várni, hogy megfelelően beépüljön az állkapocscsontba, ezt nevezzük csontosodásnak. Ez az esetek többségében 3–4, csontpótlás esetén 6–9 hónapot jelent. Ha letelt ez a gyógyulási idő, akkor következhet a felszabadítás. A felszabadítás során ínyformázó csavart helyeznek be, hogy kialakítsák a végleges ínykontúrt, ezzel biztosítva a későbbi fogpótlás tökéletes zárását. Ezt 2–3 hét után távolítják el a szájból, és utána már tényleg nincs más hátra, mint a fogpótlás „megkoronázása”.
4. kérdés: Valóban életre szóló megoldást jelentenek a fogászati implantátumok?
Igen, akár örökre elfelejtheti, hogy valaha is elvesztette egy fogát! Ebben olyannyira biztosak vagyunk, hogy az implantátumokra életre szóló garanciát vállalunk, és díjmentesen cseréljük anyaghiba esetén. A megfelelő szájhigiénia azonban elengedhetetlen, mivel a mesterséges fogat ugyanúgy ápolni kell, mint a természeteseket. Napi kétszeri fogmosás, fogselyem és antibakteriális szájvíz, valamint az orvos által előírt kontrollok – ennyi kell csupán ahhoz, hogy élete végéig gond nélkül használja a fogpótlását, és gyűjtse a magabiztos, ellenállhatatlan mosolyáért kapott bókokat.